Παρασκευή 30 Νοεμβρίου 2012

Τα ρεκόρ που (δεν) θα σπάσει ο Μέσι...

Του ΛΕΥΤΕΡΗ ΑΜΠΑΤΖΗ

Εχει καταντήσει... κουραστικό. Η καταμέτρηση των ρεκόρ του φαινόμενου Λιονέλ Μέσι συνεχίζεται και κανείς δεν μπορεί να γνωρίζει πού θα σταματήσει. Η γαλλική «L' Equipe» σε ένα καταπληκτικό αφιέρωμα στον Αργεντινό σταρ προσπαθεί πέρα από το δημοσιογραφικά αυτονόητο, δηλαδή τα ρεκόρ που έχει ήδη καταρρίψει και αυτά που σύντομα θα σπάσει, να παρουσιάσει τα νούμερα που μοιάζουν απλησίαστα ακόμη και για τον ίδιο.

Πριν πάει το μυαλό σας στο δεδομένο ότι δεν έχει κατακτήσει Παγκόσμιο Κύπελλο, αναλογιστείτε ότι δεν έχει σκοράρει κιόλας στη μεγάλη αυτή διοργάνωση. Οπως είναι απίστευτο ότι τα μόνα λεπτά που δεν έχει πετύχει γκολ ο Μέσι στη διάρκεια του 90λεπτου είναι το 1', το 14', το 35', το 48' και το 53'. Στα υπόλοιπα έχει πανηγυρίσει...
Αναλυτικά:

Τα ρεκόρ που ετοιμάζεται να σπάσει:

*Με 82 γκολ σε όλες τις διοργανώσεις σε ένα ημερολογιακό έτος θέλει άλλα τέσσερα για να ξεπεράσει το ρεκόρ του Γερμανού Γκερντ Μίλερ από το 1972.

*Με τα 279 γκολ που έχει σκοράρει με τη φανέλα της Μπάρτσα είναι πρώτος σκόρερ στα επίσημα παιχνίδια. Θέμα χρόνου είναι να ξεπεράσει και τον Παουλίνο Αλκάνταρα, που έχει πετύχει 369 εκ των οποίων τα 227 σε φιλικά από το 1912 μέχρι το 1927.

*Εχει κερδίσει τρεις φορές τη «Χρυσή Μπάλα» (2009, 2010, 2011) και στην επόμενη ξεπερνάει τους Γιόχαν Κρόιφ (1971, 1973, 1974), Μισέλ Πλατινί (1983, 1984, 1985), Μάρκο Φαν Μπάστεν (1988, 1989, 1992).

*Εχει πετύχει 17 γκολ στα «clasico» με τη Ρεάλ. Ενα λιγότερο από τον Αλφρέντο Ντι Στέφανο, που είναι πρώτος σκόρερ των ντέρμπι με τα γκολ που σημείωσε από το 1953 έως το 1964.

*Μετράει 188 γκολ στο πρωτάθλημα με την Μπαρτσελόνα. Δύο λιγότερα από τον Σέζαρ Ροντρίγκες, που αγωνίστηκε από το 1942-55.

*Εχει αναδειχτεί δύο φορές πρώτος σκόρερ στο πρωτάθλημα (2009, 2012). Θέλει άλλες τρεις για να ξεπεράσει τον Γκερντ Μίλερ (1973, 1974, 1975, 1977).

*Πρώτος σκόρερ στο Τσάμπιονς Λιγκ με τα περισσότερα γκολ (14) σε μία σεζόν (2011-12). Μόνο ο Ζοσέ Αλταφίνι έχει πετύχει τα ίδια ακριβώς τη σεζόν 1962-63.

*Το μεγαλύτερο σερί αγώνων που έχει σκοράρει τουλάχιστον μία φορά: 10 όπως ο Μαριάνο Μαρτίν (1943) και ο Ρονάλντο (1997).

*Πρώτος σκόρερ στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις είναι ο Ραούλ με 75 γκολ. Ο Μέσι έχει πετύχει 56 (όλα στο Τσάμπιονς Λιγκ) και συνεχίζει...

*Πρώτος σκόρερ στο Τσάμπιονς Λιγκ (71 γκολ) είναι επίσης ο Ραούλ. Ο Μέσι είναι στα 56.

Τα ρεκόρ που ίσως δυσκολευτεί να σπάσει:

*Ο Ισπανός Θάρα έχει αναδειχτεί έξι φορές (1945, 1946, 1947, 1950, 1951, 1953) πρώτος σκόρερ. Ο Λίο (2010, 2012) θέλει άλλες πέντε για να τον ξεπεράσει.

*Ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της εθνικής Αργεντινής είναι ο Γκαμπριέλ Μπατιστούτα με 56 γκολ σε 78 αγώνες από το 1991 έως το 2002. Ακολουθεί ο Ερνάν Κρέσπο με 35 και ο Ντιέγκο Μαραντόνα με 34. Ο Μέσι έχει 31 σε 76 ματς.

*Το ρεκόρ συμμετοχών στην εθνική Αργεντινής το κατέχει ο Ζανέτι με 145(!) από το 1994 μέχρι το 2011. Ο Μέσι μετράει 76.

*Ο Τσάβι έχει παίξει με την Μπαρτσελόνα 648 παιχνίδια από το 1998 μέχρι σήμερα. Εδώ υπάρχει μεγάλη διαφορά γιατί ο Αργεντινός έχει 349.

*Τα περισσότερα γκολ με την Αργεντινή σε ημερολογιακό έτος. Εχει 12 μέσα στο 2012, όσα και ο Μπατιστούτα το 1998.

*Δεν έχει σκοράρει στο 1', στο 14', στο 35', στο 48' και στο 53'. Εχει πετύχει γκολ και στα υπόλοιπα 85 λεπτά του 90λεπτου!

*Τα γήπεδα που δεν έχει σκοράρει, ενώ έχει αγωνιστεί: Ανφιλντ (Λίβερπουλ), Αλιάντς Αρένα (Μπάγερν), Εμιρεϊτς (Αρσεναλ), Ολντ Τράφορντ (Μάντσεστερ Γ.), Στάμφορντ Μπριτζ (Τσέλσι), Αϊμπροξ (Ρέιντζερς), Λουζ (Μπενφίκα).

*Ρεκόρ γκολ σε ένα παιχνίδι με την εθνική ομάδα: Χατ-τρικ με τη Σουηδία τον Φεβρουάριο του 2012(3-1), όπως και με τη Βραζιλία στις 9 Ιουνίου του ίδιου χρόνου (4-3).

Τα ρεκόρ που πιθανότατα δεν θα σπάσει:

*Τα 15 γκολ του Βραζιλιάνου Ρονάλντο σε τρεις τελικές φάσεις Παγκοσμίων Κυπέλλων (1994, 1998, 2002). Ο Μέσι δεν έχει σκοράρει ακόμη σε Μουντιάλ.

*Τα τρία Παγκόσμια Κύπελλα του Πελέ (1958, 1962, 1970).

*Πρώτος σκόρερ σε Παγκόσμιο Κύπελλο. Ο Ζιστ Φοντέν το κρατάει και ακόμη καμαρώνει με 13 γκολ το 1958 στη Σουηδία.

*Τα 5 γκολ του Ρώσου Ολεγκ Σαλένκο σε αγώνα Παγκοσμίου Κυπέλλου το 1994 (6-1 με το Καμερούν).

*Πρώτος σκόρερ στην ιστορία του Κόπα Αμέρικα με 17 γκολ είναι ο Αργεντινός Νολμπέρτο Μέντες και ο Βραζιλιάνος Ζιζίνιο. Ο Μέσι έχει πετύχει μόνο δύο σε δύο συμμετοχές (2007, 2011).

*Πρώτος σκόρερ σε τελικό Τσάμπιονς Λιγκ. Ο Φέρεντς Πούσκας έχει πετύχει τέσσερα στον τελικό με την Αϊντραχτ Φρανκφούρτης το 1960 που τελείωσε 7-3.

*Ο Αλί Νταεΐ του Ιράν έχει σημειώσει 109 γκολ με την εθνική ομάδα της χώρα του. Ο Μέσι θέλει άλλα 79 για να τον ξεπεράσει.

*Ρεκόρ γκολ σε ένα παιχνίδι πρωταθλήματος. Εχουν πετύχει 7 ο Μπάτα της Αθλέτικ Μπιλμπάο τη σεζόν 1930-31 και άλλα τόσα ο Λάζλο Κουμπάλα με την Μπαρτσελόνα την περίοδο 1951-52